Dietetyk Aneta Mickiewicz - Skuteczne odchudzanie w Krakowie i Nowym Sączu

Laktoferyna i jej właściwości

Laktoferyna i jej właściwościW ostatnim czasie na naszym rynku pojawiło się coraz więcej preparatów zawierających laktoferynę. Można podawać ją już dzieciom od 1 dni życia (również wcześniakom). Stosowanie laktoferyny w diecie wykazuje wielokierunkowo bardzo pozytywny wpływ na organizm.

Czym jest laktoferyna?

Laktoferyna to nic innego jak białko wytwarzane przez błony śluzowe naszego organizmu. Jej obecność wykazano m.in. w mleku, ślinie, łzach, płynie nasiennym, tkankach, we krwi, pocie, moczu, woskowinie ustnej, kale czy też w śluzówce nosa. Nasz organizm potrafi wytworzyć co dziennie ok. 5g laktoferyny, ale tylko 10% jest wykorzystywane w czasie metabolizmu. Jeśli dopadnie nas infekcja bakteryjna ilość produkowanej laktoferyny wzrasta do ok. 30g, a do krwioobiegu trafia aż 10g.

Białko to znajduje się w mleku świeżym, mikrofiltrowanym a w mniejszych ilościach w mleku pasteryzowanym. Nie znajdziemy jej jednak w mleku sterylizowanym (UHT). Pijąc szklankę mleka dostarczymy dla naszego organizmu ok. 25-75mg laktoferyny. Staje się ona aktywna jeśli dostarczymy ją doustnie.

Jeśli dziecko urodzone w planowanym terminie, karmimy wyłącznie piersią to w 1 tygodniu otrzyma w mleku kobiecym ok 3g laktoferyny. W przypadku wcześniaków ilość ta jest znacznie mniejsza ze względu na niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka. Jeśli pokarm mrozimy lub pasteryzujemy ilość laktoferyny również się zmniejsza.

Laktoferyny nie można stosować jedynie u dzieci i dorosłych z alergią na białka mleka krowiego.

Właściwości laktoferyny

Laktoferyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, bakteriostatyczne, przeciwwirusowe, hamuje aktywność pasożytów i grzybów. Zaleca się ją wspomagająco u osób z częstymi infekcjami.

Przeprowadzone badania wykazały jej korzystne działanie przeciwbakteryjne i bakteriostatyczne na bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie - m.in. na Staphylococcus aureus, Steptococcus pneumoniae, Mycobacterium tuberculosis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella sp. Ponadto laktoferyna uszkadza komórki grzybów i pierwotniaków i w konsekwencji prowadzi do ich śmierci - wykazano działanie m.in na Candida albicans, Candida krusei, Cryptococcus neoformans i Giardia lamblia.

Z negatywnych funkcji, jako źródło żelaza laktoferynę potrafią wykorzystać niektóre pasożyty w tym mi.in rzęsistek pochwowym (badania in vitro). Z kolei w przypadku komórek nowotworowych laktoferyna potrafi pozbawić je żelaza, którego potrzebują do wzrostu.

Badania wykazały jej działanie przeciwnowotworowe (wpływa m.in. na układ immunologiczny).

Obecnie trwają badania na zastosowania tego białka, w przypadkach zakażeniem drobnoustrojami, które są oporne na podawane antybiotyki. Laktoferyna może być również stosowana podczas antybiotykoterapii (uwrażliwia komórki patogenów na stosowany antybiotyk).

Laktoferynę stosuje się u osób z problemem anemii, ponieważ potrafi ona wiązać żelazo (lakto oznacza mleczny, a ferryna - białko które potrafi wiązać żelazo).

Laktoferyna dostarczana do organizmu noworodka w większych ilościach (m.in w siarze i mleku matki):

  • poprawia dostępność żelaza, chroni przed jego nadmiarem
  • ułatwia przyswajanie składników odżywczych
  • chroni (przede wszystkim) wcześniaki przed rozwojem bakteremii czy sepsy
  • ochrania przed niekorzystnym wpływem reaktywnych form tlenu
  • pozytywnie wpływa na rozwój w jelicie bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium
  • chroni przed antygenami pokarmowymi i bakteriami
  • pobudza mechanizmy obronne jelita i poprawia odporność
  • u dzieci z biegunkami łagodzi ich przebieg i zmniejsza częstość ich pojawiania się

Laktoferyna i jej właściwościAż w 70% laktoferyna bydlęca jest zgodna z ludzką. Jej bezpieczeństwo stosowania potwierdzone zostało przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), decyzją Komisji Europejskiej z 2012 r. zezwolono na jej wprowadzenie do obrotu jako nowego składnika żywności. Stosowana jest głównie w suplementach (m.in w Polsce), ale także jako dodatek do przetworów mlecznych, mieszanek mlecznych czy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego (m.in w Holandii, w Japonii). Laktoferyna bydlęca od ludzkiej różnią się głównie fragmentami odpowiedzialnymi za hamowanie działania niektórych wirusów lub toksyn. Niektórzy dietetycy i badacze twierdzą, iż laktoferyna bydlęca wykazuje silniejsze działanie bakteriobójcze niż ludzka. Natomiast laktoferyna bydlęca wykazuje mniejsze powinowactwo do receptorów w jelicie cienkim i dwunastnicy

We współczesnym świecie, w których stosowanie antybiotyków jest nagminne i zbyt częste, warto zwrócić na naturalne substancje, włączając je do diety w sposób naturalny wykazują pozytywny wpływ na nasz organizm i pomagają w walce z patogenami.