Chroniczne choroby niezakaźne (wcześniej nazywane chorobami cywilizacyjnymi, dieto-zależnymi) są to schorzenia wynikające m.in. z nieprawidłowego odżywiania, niskiej aktywności fizycznej, zanieczyszczenia powietrza, stresu oraz hasłu. Czyli tak naprawdę są następstwem naszego co dziennego życia.
Z reguły jesteśmy świadomi, ze palenie jest niezdrowe, nie powinniśmy jeść fast foodów, smażonej przetworzonej żywności, słodyczy… stres jest szkodliwy, żyjemy w dużych zanieczyszczonych miastach. Jednak świadomość, a próba zmiany życia (szczególnie tych kwestii na które mamy wpływ) – zmian nawyków żywieniowych, pozbycia się nałogów jest obietnicą, o której dużo mówimy – nic z tym nie robiąc.
Wszystkie wymienione czynniki realnie wpływają na zwiększone ryzyko zachorowania na chroniczne choroby niezakaźne.
Do chorób tych zalicza się:
- choroby układu krążenia,
- choroby nowotworowe,
- cukrzycę typu II,
- otyłość,
- osteoporozę,
- próchnicę zębów,
- choroby przewodu pokarmowego,
- schorzenia alergiczne.
Zapobieganie występowaniu chronicznym chorobom niezakaźnym obejmuje głównie działania profilaktyczne, mające na celu zmianę stylu życia, w tym zmianę nawyków żywieniowych. Działania te uwzględniono w założeniach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2006-2015, którego celem nadrzędnym jest „poprawa zdrowia i związanej z nim jakości życia ludności”.
Zatem nie od jutra, a od dziś rzucamy palenie, ograniczamy alkohol, zaczynamy zdrowo się odżywiać, zwiększamy aktywność fizyczną….itd. Dziś mamy czas na wprowadzenie zmian w naszym życiu – po postawionej przez lekarza diagnozie będzie już za późno.